piątek, 27 czerwca 2014

Przyspieszamy metabolizm !

Dzisiaj kilka (mam nadzieję pożytecznych) rad w kwestii metabolizmu :) Przemiana materii to kwestia indywidualna, zależna od wielu czynników, niekiedy chorób, zaburzeń hormonalnych etc. Warto zatem stosować się do kilku prostych zasad, aby pobudzić metabolizm i zachować ładną sylwetkę :


1. Mniej / częściej / regularnie - Pamiętaj aby spożywać posiłki regularnie w równych odstępach czasowych. Zjadaj ok. 5 posiłków dziennie, codzienna dieta powinna pokryć Twoje zapotrzebowanie kaloryczne.

2. Przekonaj się do Śniadań - Z doświadczenia wiem jak ciężko przekonać się do śniadań, rano nie ma czasu albo zwyczajnie nie chce się jeść. Teoretycznie śniadanie powinno być pożywne i spore, w praktyce jeśli masz problemy z jedzeniem śniadań, postaraj się zjeść śniadanie chociaż w wersji mini, w ten sposób pobudzisz metabolizm.

3. "Nie jem po 18" - wykreśl to i wykasuj ze swojej pamięci :) To absurd, jakże często powielany głównie w sieci, ostatni posiłek spożywaj na ok. 2-3 godziny przed snem, wyznaczanie sobie konkretnej godziny po, której zamykamy lodówkę na kłódkę jest absurdalne i w dłuższej perspektywie spowalnia metabolizm.

4. Zadbaj o aktywność fizyczną - pomaga się uporać z cukrem i cholesterolem, przyspiesza metabolizm.

5. Unikaj głodówek - oraz wydłużania czasu pomiędzy posiłkami, to spowalnia metabolizm.

6. Zaprzyjaźnij się z przyprawami - Curry, papryczki Chili czy Cynamon sprzyjają walce z kilogramami.

7. Nie obcinaj kalorii - Jeśli przechodzisz na dietę, nie obcinaj drastycznie kalorii - to spowalnia metabolizm, na dłuższą metę przyczynia się do obniżenia tempa chudnięcia lub całkowitego zatrzymania tego procesu.

8. Tarczyca - Warto zbadać. Jeśli czujesz, że kilogramy spadają nieproporcjonalnie wolno do włożonego w proces odchudzania wysiłku, albo jeśli czujesz, że przybierasz na wadze pomimo właściwych nawyków żywieniowych, warto zbadać hormony tarczycy. Nie leczona niedoczynność drastycznie spowalnia metabolizm i utrudnia utrzymanie właściwej wagi.

5 komentarzy:

 1. Ludzie zdecydowanie nie doceniają mocy ziół i przypraw.
  www.yanirastro.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Osobiście mam dosyć szybką przemianę i nie muszę zbytnio się starać :)
  Dziękuje za miłe słowa u mnie,

  OdpowiedzUsuń
 3. oo świetny i przydatny post! :)
  mój metabolizm ma wiek 21 latki, a sama mam 18 lat :(
  dlatego tak cięzko mi schudnąć :/

  http://kateoffical.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawie piszesz i na temat, który w tej chwili bardzo mnie interesuję! Obserwuję ;), pisz proszę więcej takich postów o zdrowym odżywianiu :)
  www.lefffka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Wszystko się zgadza :D
  Stosując się do powyższych z pewnością nasz metabolizm wiele zyska.

  http://misheeelka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń