piątek, 20 czerwca 2014

Nawodnienie Organizmu

Wg. badań przeprowadzonych przez PBS zrealizowanych na zlecenie Stowarzyszenia "woda w domu i w biurze" co dziesiąty Polak w ogóle nie pije wody, a ponad 80% spożywa jej za mało w ciągu dnia.
                                                   

 Dzisiejszy wpis poświęcę wobec tego wodzie :) i temu czemu służy właściwe nawodnienie organizmu oraz jakie podstawowe błędy w tej kwestii popełniamy każdego dnia. Woda stanowi nawet do 70% masy ciała dorosłego człowieka, bierze udział m.in. w regulowaniu temperatury ciała, transporcie składników odżywczych i produktów przemiany materii. Pełni niezwykle istotną rolę w życiu każdego człowieka, a mimo to wciąż zapominamy o właściwym nawodnieniu organizmu.

- Jednym z podstawowych błędów jest :
1.Niewłaściwe płyny - "Piłam dziś colę, kawę, sok etc. ... zaspokoiłam zapotrzebowanie organizmu na płyny" otóż nic bardziej mylnego. Właściwe nawodnienie organizmu powinno się uzyskiwać przede wszystkim przez picie wody. Pozostałe napoje słodkie, gazowane, z kofeiną mogą stanowić dodatek do spożywanej każdego dnia wody mineralnej, źródlanej etc. Nie powinny stanowić podstawy w uzupełnianiu płynów.

- Nie zapominaj o wodzie gdy :
2.Trening - Jeśli trenujesz musisz zwrócić uwagę na odpowiednie nawodnienie organizmu, trenują tracisz wodę, musisz więc nawadniać organizm odpowiednimi ilościami płynów. Bilans przyjętych płynów powinien wyrównać stratę wody jaką organizm poniósł w wyniku wysiłku fizycznego.

- Ważne!
3. Pragnienie - Jeśli odczuwasz silne pragnienie to znak, ze organizm jest odwodniony, dlatego prosi o płyny. Zatem niezwykle istotne jest systematyczne nawadnianie organizmu, nawet wtedy kiedy nie wysyła sygnałów o odwodnieniu. Pamiętaj by przyswajać płyny w rozsądnych ilościach - regularnie.

3 komentarze:

  1. Nawadnianie organizmu jest bardzo ważne, zwłaszcza w upały:) Woda to podstawa:)
    http://zycienienabogato.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Hmm pamiętam jak przestałam pić wszystkie kolorowe wody i przy okazji wiosennych porządków na działce przygotowałam małego grilla, oczywiście cały czas piłam wodę do póki nie chciało mi się wstać z krzesła i pójść do kuchni więc nalałam sobie kolorowego napoju gazowanego i tak wypiłam go jeszcze trzy szklanki... a pragnienie jak było tak było dalej... więc woda to najlepsze rozwiązanie.
    www.antymarka.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń