sobota, 16 kwietnia 2016

"Mężczyźni, którzy wstrząsnęli światem mody"


Jakiś czas temu podczas innych "książkowych" zakupów wpadła w moje ręce książka "Mężczyźni, którzy wstrząsnęli światem mody" osobiście nie jestem wielką fanką takiej literatury, ale skoro przeczytałam "Kobiety, które wstrząsnęły światem mody" pomyślałam, że tę książkę również muszę przeczytać :) Zapraszam do recenzji : 


Po fascynującej opowieści o 12 projektantkach w książce pt. "Kobiety, które wstrząsnęły światem mody" tym razem Bertrand Meyer Stabley przychodzi do nas z nową propozycją - "Mężczyźni, którzy wstrząsnęli światem mody"  to opowieść o 12 projektantach, którzy na swój sposób zrewolucjonizowali świat mody. 

Opowieść rozpoczynamy od Charlsa Fredericka Wortha (ur.1825) - Brytyjczyka, który przyczynił się do powstania paryskiego haute couture. Kolejno poznajemy świat Paula Poireta (ur.1879) - wizjonera, uznawanego za jednego z pierwszych kreatorów mody XX wieku. To on m.in. uwolnił kobiety od krępujących ruchy gorsetów projektując luźne modele ze zmysłowych tkanin. 


Kolejny z przedstawionych projektantów to Jean Patou (ur. 1887) - francuski projektant i twórca perfum, uważany za prekursora kobiecych strojów sportowych. Mimo przeciwności losu (w 1914 otrzymuje powołanie do wojska i przerywa karierę) umiał tchnąć w modę ducha zmieniającej się epoki. Z książki dowiemy się także jak Cristobal Balenciaga (ur. 1895) syn rybaka i krawcowej przechodzi do historii jako legenda inspirująca wielu jego następców. Autor przybliża nam także sylwetki takich projektantów jak : Cristian Dior, Hubert de Givenchy, Pierre Cardin, Ives Saint Laurent, Karl Lagerfeld, Jean Paul Gaultier, Christian Lecroix oraz John Galiano. 


W mojej opinii to książka idealna dla osób interesujących się modą, tkaninami, fasonami oraz wpływem kultury i okoliczności na zmieniającą się formę. To pozycja dla osób chcących prześledzić 
jak ewoluowała moda oraz proces tworzenia na przestrzeni lat, w książce znajdziemy bogate opisy zmieniających się trendów, poznamy szczegóły dotyczące tkanin, szycia i przygotowania kolekcji. Osobiście dla mnie zabrakło jednak nieco więcej informacji na temat życia samych projektantów - nie jest to książka typowo biograficzna. Pomimo, iż autor przybliża nam sylwetki projektantów to jednak większy nacisk kładzie na różne oblicza mody, sposoby jej finansowania czy promocji. Książka napisana dosyć przystępnym językiem z pewnością spodoba się prawdziwym miłośnikom / miłośniczkom mody. 
19 komentarzy:

 1. Kurde książka fajna bo teraz bardzo moda nawiązuje do retro czy innych starych stylów :O Super!

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com Odpowiadam na każdą obserwacje :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Hello from Spain: great information. I just discovered your blog and I like the variety of topics that you write. Fashion and beauty are my hobbies with my Barbie doll collection. Right now I have a blog dedicated to those dolls that I invite you to visit: http://all4barbie.blogspot.com.es/ If you want we keep in touch. I already made me a follower of your blog.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna książka, czytałam, polecam! :>

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny, bardzo pozytywny post!
  http://m-grabowska.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Really interesting post...thx for sharing! xx

  OdpowiedzUsuń
 6. Modą się jakoś specjalnie nie interesuje, ale to musi być ciekawa publikacja.

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi ciekawie :) z chęcią dopiszę do swojej listy czytelniczej :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja się modą nie interesuję ;) Mam swoją modę, która mi odpowiada, wiec książkę zostawię ludziom, którzy lepiej się czują w tej tematyce :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Myślę, że książka może przypaść mi do gustu. ;-)
  Obserwuję!

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka o bardzo fajnym zachęcającym do przeczytania tytule.
  Obserwuje.

  OdpowiedzUsuń
 11. Proszę, proszę! Jaka ciekawa pozycja!

  http://www.simplethingsbyjok.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. Z pewnością ciekawa książka. Ja akurat biografii czytać nie lubię więc moda itp. odłamy najbardziej mnie ciekawią :)

  OdpowiedzUsuń
 13. muszę dodać tą pozycję do swojej listy, fajny wpis ! ;)

  OdpowiedzUsuń